"Tvarohovo-sýrové" těstoviny s hráškem



Původně to měly být těstoviny s novou variací na sýrovou omáčku. Když jsem je však ochutnala, něco mi pořád připomínaly. Po několika soustech jsem na to přišla - chutnají jako tvarohové!


Recept, který se vám právě chystám předložit je typickou ukázkou toho, jak nejčastěji doma vařím. Tedy dopředu nemám žádné menu naplánované, přijdu do kuchyně, zkontroluju trvanlivost surovin v lednici, vytáhnu ty, co nejdříve podlehnou zkáze, přidám něco málo navrch a do půl hodiny už sedím u stolu s plnohodnotným obědem i umytým nádobím.

Tofu je jeden z mála produktů, pro které si chodím do obchodu. Nejím jej často, nicméně vždy doma nějaké mám v záloze právě pro situace, jako je ta výše popsaná. :) A co to tofu vlastně je? Jedná se o produkt vzniklý zpracováním sóji. Postup jeho výroby by se dal přirovnat k výrobě sýra či tvarohu a proto se mu tak občas i říká. Představuje zajímavý zdroj bílkovin a dalších látek, jako například vitamínů skupiny B, vápníku, hořčíku nebo železa. V dnešní době je již k dostání nejen ve zdravých výživách, ale i běžně v supermarketech a to jak ve své přírodní formě, tedy jako tofu bílé, tak v dalších ochucených variantách. Z těch nejoblíbenějších stojí za zmínku určitě tofu uzené, marinované, lahůdkové, chilli, bylinkové atd. Tofu se dále dělí i podle své konzistence na takzvané firm tofu nebo silken tofu a různé jejich mezistupně. Běžně dostupná je právě varianta firm, se kterou pracuji i já, silken tofu už je spíše taková specialita a používá se, když chcete mít výsledný pokrm velmi jemný. Je ideální na krémy a dá se sehnat například v Tescu nebo na Olomoucké v Brně, případně v pražské Sapě.

Myslete na to, že není tofu jako tofu! Já osobně jsem vyzkoušela snad většinu značek na trhu a sama si vybírala ty, které mi chuťově i konzistencí nejvíce vyhovují. Co však chutná jednomu, nemusí sedět druhému a tak se nebojte, hledejte, zkoušejte a ochutnávejte co sedne právě vám. Já kupuju nejčastěji bílé tofu značky Lunter (Alfabio), které samo o sobě nemá žádnou chuť a je určené spíše na další zpracování. Můžete jej libovolně nakládat nebo použít jako základ na omáčky, krémy a prostě a jednoduše snad úplně všude. :) Z těch ostatních se u mě zabydlelo zejména uzené tofu značky Veto, které si v případě spěchu nakrájím na kváskový chlebík, přidám trochu zeleniny a záchranná svačina nebo večeře je na světě. Zajímavé je třeba i chilli tofu od Lunteru, které je však třeba na mě osobně už moc pálivé. Jak říkám, musíte je vyzkoušet. :)






Ingredience

(1 porce)

Postup


TIP: Já ráda kupuju kukuřičné těstoviny značky Sam Mills. Bývají běžně v Kauflandu i Bille, mívají je i ve zdravých výživách a jsou za přijatelnou cenu. Pokud je nebudete moci najít mezi klasickými těstovinami, zkuste sekci Bezlepkové produkty.


















Vaše

I.❤


Komentáře