Když jsem během školních let chodila na obědy do jídelny, pravidelně jsem měla na talíři čočku na kyselo nebo hrachovku. V rožku talíře se na mě vždycky šklebila hromádka kyselé zeleniny, která vypadala, že už někomu přede mnou prošla trávicím traktem. Zůstávala tedy vždy nedotčená a já ji slavnostně odnášela k okénku se zbytky. Tenkrát jsem absolutně nechápala, co ta podivná hromádka dělá na mém talíři. Když jsem dávno po škole shodou náhod narazila na téma fermentace potravin, najednou mi to začalo dávat smysl. Právě (rychlo)kvašená zelenina se podává v malém množství, zpravidla cca jedna lžíce k jídlu, aby pomohla díky obsahu bakteríí mléčného kvašení s trávením pokrmu. Nelenila jsem a pickles, neboli rychlokvašenou zeleninu jsem si vyzkoušela vyrobit doma sama. Je to neuvěřitelně jednoduché, levné a tak lahodné!!!
Rychlokvašení jsem propadla a od té doby je tato pochoutka během chladného období roku pravidelným doplňkem mého vaření. A nejen to. Je to také skvělý vánoční dáreček! Jen buďte opatrní a nádobku otevírejte uvědomněle. Obsah totiž voní velmi podobně, jako zakysané zelí, a to občas do uzavřené místnosti není úplně ideální volba. :)
Pickles je kvalitním zdrojem vlákniny, organismu prospěšných bakterií (laktobacilů), vitamínů A, B, C, enzymů, vápníku i antioxidantů. Podporuje dobré trávení a vylučování, urychluje metabolismus a napomáhá čištění organismu.
TIP: Já nechávám pickles kvasit přibližně 7 dní, nicméně nebojte se v průběhu kvašení nádobu otevřít a ochutnávat, zelenině se nic nestane. V lednici se kvašení následně zastaví a zelenina tam díky konzervaci solí vydrží i několik měsíců.
Vaše
I.❤