Domácí tamarindová omáčka/koncentrát



Že nemám moc ráda kupované polotovary, to už asi víte. Když to je tedy alespoň trochu možné, snažím se množství případné chemie v jídle snížit na absolutní minimum a toto je jeden z těch případů. Vyrobte si se mnou domácí tamarindový koncentrát nebo omáčku, chcete-li a mějte zase o trochu větší přehled v tom, co máte ve svém jídle. Jdeme na to!


Tamarind je exotické ovoce pocházející z Afriky, v současnosti rostoucí v tropech celého světa, převážně však v Indii. Už od prvního pohledu mi jeho plody připomínaly kresleného červíka z pohádek. Jedná se o lusky, které ukrývají kyselou až sladkokyselou, tmavě hnědou dužinu s několika peckami uvnitř. V Česku se dají sehnat i čerstvé, nicméně díky dálce, kterou k nám musí překonat, se sklízejí nedozrálé a narazit na opravdu správně zralý a chutný čerstvý tamarind může být vcelku oříšek. Navíc je čerstvý, dozrálý tamarind velmi choulostivý a tak jsem pro výrobu našeho koncentrátu zvolila jistější metodu, a to využití tamarindové pasty. Tu seženete ve vietnamské tržnici, v Praze v Sapě a v Brně na Olomoucké, odkud ji mívám i já. Stojí okolo 60 Kč.

V Indii i tropické Americe tamarindovou dužinu využívají jako léčivo. Mezi jeho přednosti patří určitě schopnost tišit horečku, pomáhat při kurdějích a také zácpě pravděpodobně proto, že je lehce projímavý. Věděli jste, že je také součástí známé worcesterové omáčky? Hojně se využívá v indické a asijské kuchyni, především do známého Pad thai a také jako jedna ze základních chutí (kyselá), se kterou tamní obyvatelé často v kuchyni pracují. Kyselou chuť tamarindu dodává vysoký obsah kyseliny vinné, která je zároveň silným antioxidantem. Dále obsahuje minerální látky jako železo, měď, draslík, vápník či selen. Právě díky obsahu draslíku pomáhá kontrolovat tepovou frekvenci a krevní tlak. Nebyly prokázány jeho údajné toxické vlastnosti a tak je vhodný i pro těhotné a kojící ženy.






Ingredience


Postup


TIP: Ochutnejte tamarindovou pastu ještě předtím, než ji dosladíte. Každá může být totiž jinak kyselá a bylo by škoda tuto její typickou chuť přebít sladkou chutí cukru.















Vaše

I.❤


Komentáře





Peter Zima

- 09.01.2019 - 00:51

Zdravim.a ked mam tamarind lusky ako ich vyuzit prosim.vas?? Dik moc. :-)

HLAVU VZHŮRU

- 09.01.2019 - 11:12

Krásný den i Vám. Pokud máte čerstvé lusky, je třeba odstranit obal (ten "dřevnatý"lusk, šlupku nebo jak to nazvat). Pak už pokračujete dál stejně, jako v uvedeném postupu. Kupovaná tamarindová pasta, jak ji vidíte na obrázku, jsou v podstatě právě ty vyloupané lusky. :)

HLAVU VZHŮRU

- 09.01.2019 - 14:20

Krásný den i Vám. Pokud máte čerstvé lusky, je třeba odstranit obal (ten "dřevnatý"lusk, šlupku nebo jak to nazvat). Pak už pokračujete dál stejně, jako v uvedeném postupu. Kupovaná tamarindová pasta, jak ji vidíte na obrázku, jsou v podstatě právě ty vyloupané lusky. :)

Petra

- 23.11.2017 - 16:16

Super tip, díky! Já mám v tamarindový pastě hrozně moc velkých tvrdých semen. Ty se teda musí vyhodit? :-)

HLAVU VZHŮRU

- 23.11.2017 - 17:14

Ano, přesně tak. Všechna vlákna i pecky je třeba vytáhnout. Někdo je vytahuje před vařením, někdo po vaření v rámci pasírování. Já vždy nahrubo povytahuju před vařením vše, co zvládnu a zbytek pak během pasírování. Ať se Vám omáčka povede! :)